Darmowe narzędzia, które sprawdzą oryginalne pliki muzyczne

sprawdzanie oryginalnych plikow audio

Jest to zestaw kilku starszych darmowych programów, dzięki którym szybko sprawdzimy oryginalność muzycznych plików audio. Narzędzia skanują wskazane przez użytkownika muzyczne pliki i przeprowadzają ich kompletną analizę. Wynik wyświetlany jest w formie obrazu spectrum z minimalnym lub maksymalnym zakresem próbek częstotliwości czy bitrate.

Na podstawie otrzymanego wyniku, łatwo będziemy mogli określić jakość pliku, jego kompresję oraz oryginalne źródło pochodzenia. Oprogramowanie jest kierowane głównie do pasjonatów muzyki w bezstratnym formacie (lossless), który zapewnia najwyższą jakość odsłuchu. Narzędzia również dokonują analizy kompresji audio stratnych formatów takich jak Mp3 i inne.

auCDtect Task Manager

Program sprawdza oryginalności bezstratnych plików audio lossless. Posiada funkcje, dzięki którym określi, czy wskazane pliki były wykonane z oryginalnych nośników audio CD o odpowiednich parametrach.

Za pośrednictwem aplikacji możemy badać wsadowo całe foldery jak również pojedyncze pliki. Po wykonanej analizie, program zapisze pełny wynik raportu w postaci loga txt.  Task Menager obsługuje większość popularnych formatów takich jak: WAV, FLAC, APE i Mp3. Z kompresją częstotliwości 44,1kHz oraz rozdzielczości 16 bitów.

Program au CDtect Task Manager
Skanowanie plików lossless w programie au CDtect Task Menager

Narzędzie zapisuje wynik testu automatycznie. Jeśli badane pliki okażą się faktyczną kopią prawdziwego nośnika CD, to w tabelce pojawi się wynik CDDA 100%. Co będzie oznaczało, że pliki muzyczne są zrobione z oryginalnego źródła.

Natomiast jeżeli otrzymamy inny wynik np. MPEG 95 %. Będzie oznaczało, że pierwotnym formatem wyjściowym był kodek MP3 i nie trzymają parametrów bezstratnej kompresji.

Program jest bardzo prosty w obsłudze, podczas korzystania nie stwarza kłopotów. Czasami może się zdarzyć, że analizator pokaże wynik końcowy: ERROR - CDDA 100%.

Nie ma co się przejmować odczytem, ponieważ wszystko jest ok, a plik był kopiowany z dobrego nośnika np. nośnik CD, FLAC, WAV czy innych formatów lossless.

Licencja: GPL

O/S: Windows XP, 7, 8, 10 [32/64]

Darmowy. Pobierz auCDtect Task-Manager

Spectro

Kolejne darmowe narzędzie, które służy do sprawdzana bezstratnych formatów plików audio. Program obsługuje formaty: WAV, FLAC, APE, MP3 z 16 bitowych i częstotliwością do 44100 kHz. Według twórców również obsługuje pliki 24 bitowe z częstotliwością do 192KHz.

Spectro posiada wszystkie funkcję do testowania oryginalności muzycznych plików. Wystarczy wskazać plik w programem i jednym kliknięciem rozpoczniemy analizę.

Narzędzie po chwili wyświetli wynik w postaci widma spektrogramu, który będzie zawierał dane jak: kompresja, bitrate i wykresem zakresu częstotliwość.

Na podstawie spectrum widma odczytamy czy plik był konwertowany z niższego formatu stratnego (Mp3) do bezstratnego (FLAC,APE, WAV...). 

program Spectro
Obrazek przedstawia oryginalny skan spectrum z widmem bezstratnego pliku audio.

Wersja: 1.0.93
Licencja: GPL
O/S: Windows XP, 7, 8, 10 [32/64]
© Darmowy
Strona domowa i download: spectro.enpts.com/index.php

Spek

Świetna darmowa aplikacja stworzona przez społeczność legendarnego serwisu What.CD. Narzędzie służy do sprawdzania oryginalnych bezstratnych formatów plików audio. Program wykonuje szybką analizę i zapisuje logi w postaci obrazu z wykresu widma spektrum.

Sprawdza większość bezstratnych plików audio lossless m.in.WAV, FLAC, APE oraz formaty stratne takie jak Mp3. Doskonale sobie radzi z plikami o wysokiej jakości dźwięku z 16 czy 24 bitrate do częstotliwości 192KHz. Program rozpowszechniany jest na licencji GPL. Działa z systemami Mac OSX , Windows, BSD, Linux.

program spek
Widmo spektrum pliku bezstratnego w formacie FLAC

Najnowsza wersja narzędzia Spek, dostępna jest na oficjalnej stronie autorów.

Wersja: 0.8.2

Licencja: GPL O/S:

Windows XP, 7, 8, 10, Mac, Linux i BSD [32/64]

© Darmowy

Strona domowa i download: spek.cc

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish