Dlaczego warto skorzystać z outsourcingu IT?

branza it

Branża IT to naprawdę bardzo szeroko pojęta dziedzina, która rozwija się w niepojętym wręcz tempie i tak naprawdę zahacza o praktycznie każdy aspekt życia. Technologiczna rewolucja, której jesteśmy świadkami już od kilkudziesięciu lat. Mocno wpłynęła nie tylko na funkcjonowanie przeciętnego Kowalskiego, ale też na obszar biznesu.

 

Dzisiaj to właśnie w sieci można prowadzić swoje firmy, zarabiać tam, budować ogromny biznes. Do tego wszystkiego niezwykle potrzebne jest jednak wsparcie specjalistów z branży IT. Duże korporacje mogą sobie pozwolić na stały zespół pracowników. W przypadku mniejszych graczy dobrym wyjściem jest outsourcing IT.

 

Czym jest outsourcing?

 

Z pojęciem outsourcingu spotykamy się dzisiaj w praktycznie każdej dziedzinie. Usługi outsourcingu mogą dotyczyć między innymi branży finansów, IT oraz wielu innych. Wszędzie tam, gdzie potrzebne są specjalistyczne usługi, pojawiają się ludzie świadczący je niejako na wynajem.

 

Dzięki temu na stałe nie trzeba zatrudniać specjalistów, a określone prace można zlecić zewnętrznym firmom. To nie tylko doskonały sposób na spore oszczędności finansowe, ale też możliwość korzystania z usług najlepszych ludzi na rynku. Dlaczego warto wziąć pod uwagę outsourcing IT? Z tych samych powodów.

 

Zatrudnienie dobrego informatyka na stałe to często wydatek nawet kilkunastu tysięcy złotych w skali miesiąca. Opieka fachowców z branży IT nad funkcjonowaniem firmowych stron w ramach outsourcingu, to często dużo mniejszy koszt, a równie wysoki standard pracy.

 

Dlaczego outsourcing IT?

 

Współcześnie funkcjonowanie bez szeroko rozumianego IT w biznesie jest wręcz niemożliwe. Dzisiaj większość usług na przykład bankowych, handlowych, finansowych, realizuje się przez internet.

 

To właśnie w ten sposób płacimy swoje rachunki, kupujemy, rezerwujemy wczasy na drugim końcu świata, rozliczamy podatki, oraz robimy tysiące mniej lub ważniejszych działań.

 

Świat bez komputerów już nie istnieje, a internet to potężne narzędzie usprawniające codzienne życie zwykłego człowieka. Za wszystkim tym stoją jednak specjaliści, którzy dbają o bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie stron w sieci.

 

Wystarczy, że na jakiś czas pojawią się awarie serwerów największych banków, aby wszystkie serwisy informacyjne trąbiły właśnie o tym. Zaczyna się niepokój w społeczeństwie, ludzie martwią się o swoje pieniądze...

 

Nad bezpieczeństwem najważniejszych stron, w tym również rządowych, działa zatem prawdziwy sztab specjalistów. Ogromne, bogate korporacje mogą sobie na to pozwolić i rzeczywiście zatrudniają tak rozległe zespoły.

 

Poszczególne działy pracują wtedy na przykład nad wdrażaniem nowych i lepszych rozwiązań, nad bezpieczeństwem, są wsparciem technicznym, szybko reagują i naprawiają pojawiające się błędy w aplikacjach i stronach.

 

Dzięki temu przeciętny klient może korzystać z różnych funkcji bez zakłóceń. Do przeciętnego Kowalskiego docierają informacje tylko o naprawdę dużych awariach na skalę kraju.

 

Niestety, mniejsze firmy najczęściej zwyczajnie nie mogą finansowo pozwolić sobie na zatrudnianie kilku doskonałych specjalistów z branży IT. Ten wydatek byłby zbyt duży.

 

W takich przypadkach najlepszym rozwiązaniem jest wybór outsourcingu IT. Zewnętrzne firmy świadczą wtedy usługi, które pokrywają to, czym zajmowałyby się zespół informatyków zatrudnionych na stałe.

 

Outsourcing IT, czyli tworzenie programów i aplikacji

 

Branża IT jest naprawdę bardzo szeroko rozumiana. To nie tylko wszystko, co związane z prawidłowym funkcjonowaniem stron internetowych i aplikacji, z działaniem serwerów, bezpieczeństwem w sieci, ale też z rozwojem.

 

Duże firmy i korporacje mają zatem działy techniczne i działy deweloperów odpowiedzialnych za powstawanie nowych stron i aplikacji.

 

To właśnie programiści, którzy są współcześnie tak rozchwytywanymi specjalistami. Na szczęście na rynku tego typu usług również istnieje możliwość skorzystania z outsourcingu. Można na przykład zlecić stworzenie sklepu internetowego od podstaw, jednocześnie wcale nie zatrudniając do tego specjalisty na stałe.

 

Sporo usług tego typu to przecież zamknięte projekty do zrealizowania w konkretnym czasie. Stały zespół programistów pracujących nad rozwojem kodu aplikacji czy strony mają tylko i wyłącznie naprawdę duże koncerny i korporacje. Mniejsze firmy mogą zlecać rozwijanie kodu swoich aplikacji w ramach outsourcingu.

 

Testowanie, czyli kolejna odsłona outsourcingu IT

 

Tworzenie nowych aplikacji, których tak naprawdę każdego dnia powstają dziesiątki, to usługa do zlecenia w ramach outsourcingu IT. Kolejnym obszarem jest testowanie aplikacji i stron. Ten zakres pracy również jest oferowany przez firmy zajmujące się outsourcingiem szeroko pojętych usług IT.

 

Testowanie to sprawdzanie oprogramowania już w działaniu. Podczas tego etapu wykrywane są wszelkie błędy i niedogodności, na które później mógłby natrafić użytkownik. Ten etap jest nieodzownym, zanim gotowy produkt trafi na rynek.

 

Produktem może być nowa aplikacja czy oprogramowanie potrzebne do korzystania z jakiegoś konkretnego sprzętu. Testerzy oprogramowania mogą pracować w ramach outsourcingu IT.

 

Pozycjonowanie stron i inne usługi

 

Jeszcze jeden obszar związany z branżą IT, który najczęściej również jest realizowany w ramach outsourcingu usług, to pozycjonowanie stron i reklama w internecie.

 

Dzisiaj bez zainwestowania w ten obszar naprawdę trudno zaistnieć w sieci. Aby strona firmowa czy sklep internetowy prawidłowo funkcjonowały i przynosiły dochody, ludzie muszą do nich trafiać, również z wyszukiwarek w internecie.

 

Outsourcing IT polegający na pozycjonowaniu stron, to jedna z częściej poszukiwanych usług. Dobre pozycjonowanie stron zapewnia zdecydowanie większy ruch, co bezpośrednio przenosi się na przykład na sprzedaż usług czy produktów.

 

Branża outsourcingu IT to zatem bardzo szeroki zakres różnych działań, od sprzedaży domeny czy miejsc na serwerach, przez opiekę techniczną nad funkcjonowaniem stron i ich bezpieczeństwem, tworzenie nowych kodów stron i aplikacji oraz ich testowanie.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish