Dysk zewnętrzny - dlaczego warto go mieć?

dyski ssd

Ciężko znaleźć dziś osobę, która nie ma dostępu do takich urządzeń jak laptop, tablet czy smartfon. Te sprzęty są niejako oznaką czasów, w jakich żyjemy - coraz bardziej “skomputeryzowanych”, gdy ogromną ilość zadań wykonujemy za ich pośrednictwem. Służą zarówno do pracy, jak i rozrywki.

 

Są z nami nie tylko w domu, ale zabieramy je w podróż, na wakacje, bo ciężko się z nimi rozstać. Pełne ważnych danych, które niekiedy muszą być przenoszone z jednego komputera na drugi. Jak to zrobić bezpiecznie? Najlepiej z pomocą dysku zewnętrznego.

 

Dysk zewnętrzny - co to takiego i kiedy się go używa?

 

Dysk zewnętrzny to przenośny nośnik danych, tak zwane urządzenie pamięci masowej. Zamknięty w specjalnej obudowie wyposażony jest w interfejs USB 2.0 lub nowszy. Zasilany z portu USB. Dostępne są dwa rodzaje tego typu urządzeń: HDD oraz SSD. Wykorzystywać je można do wielu celów.

 

Najczęściej są obowiązkowym akcesorium do przenoszenia dużej ilości danych pomiędzy różnymi komputerami. To jednocześnie sprzęt pozwalający na tworzenie kopii zapasowych plików czy zwiększający powierzchnię danych bez konieczności przenoszenia dysku. Niektórym też są przydatne, by instalować nowe gry przy użyciu popularnych konsol: PS4 i Xbox One.

 

Dysk zewnętrzny HDD czy SSD?

 

Jak wspomnieliśmy, do wyboru mamy dysk zewnętrzny HDD oraz SSD. Technologiczne są bardzo różne, ponieważ HDD to dysk starszej, a SSD nowszej generacji. Ten pierwszy to tak zwany dysk talerzowy opierający się na częściach ruchomych - talerzach i głowicy.

 

Odpowiadają one za odczyt i zapis danych. HDD jako dość przestarzały sprzęt nie zapewnia zawrotnych prędkości zapisu, która jest co najwyżej przeciętna.

 

Niestety, ruchome części zastosowane w dysku zewnętrznym są podatne na uderzenia i wibracje, co negatywnie wpływa na pracę urządzenia. Te wady nie nastrajają zachęcająco, ale mamy też zalety, wśród których najważniejszą jest cena. Dyski HDD są tanie, co przekonuje, mimo opisanych mankamentów, wiele osób do zakupu.

 

Dyski zewnętrzne SSD to zupełnie inna, nowsza technologia oparta na pamięci flash. Co najważniejsze - w odróżnieniu od modeli HDD - nie ma w nich zainstalowanych żadnych konstrukcji ruchomych, dzięki czemu nasze zapisane dane są bezpieczne. Flash to również szybsze działanie, ale za te lepsze parametry musimy oczywiście więcej zapłacić.

 

Jaki więc wybrać?

 

To oczywiście zależy od tego, co jest dla nas najważniejsze. Jeśli cena, ale i duża pojemność, to najlepiej postawić na HDD. A może prędkość zapisu, odczytu danych i wysoki poziom bezpieczeństwa? W tej sytuacji SSD to idealne rozwiązanie.

 

Alternatywa dla dysków zewnętrznych?

 

Opisujemy dyski zewnętrzne jako najpopularniejsze nośniki danych, niemniej na rynku dostępne są inne rozwiązania.

 

Jednym z nich jest dysk sieciowy, którego podpina się do routera bądź switcha. Kolejną opcją są dyski bezprzewodowe, czyli jak sama nazwa wskazuje - wolne od kabli, co niewątpliwie zapewnia dużą wygodę użytkowania. Dyski tego typu korzystają z własnego źródła zasilania, a komunikują się za pomocą modułu Wi-Fi.

 

Z pełnym przekonaniem dyski zewnętrzne powinniśmy określić jako obowiązkowy sprzęt dla każdego, kto często korzysta z komputera i wie jaką wartość mają zapisane dane. A jaki to będzie dysk - HDD, SDD, a może inne rozwiązanie, to już zależy od naszej indywidualnej decyzji.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish