Jak wybrać najlepszy VPN? 7 rzeczy, na które warto zwrócić uwagę!

serwer vpn

VPN chroni Twoją prywatność w internecie i uniemożliwia osobom niepowołanym uzyskanie dostępu do danych przesyłanych z komputera lub telefonu. Wirtualna sieć prywatna zapewnia większy komfort korzystania z internetu i bezpieczeństwo informacji. Jest to szczególnie istotne w czasach, gdy dane stają się niezwykle wartościowym towarem na rynku, a zagrożeń w internecie jest coraz więcej. Żeby dobrze zabezpieczyć swoją prywatność w internecie, poznaj 7 rzeczy, które pomogą właściwie wybrać.

 

1. Mocny algorytm szyfrowania

 

Jest ważne, żeby wybrana usługa posiadała mocny algorytm szyfrowania danych. Im silniejszy klucz szyfrujący tym lepiej, ponieważ trudno będzie intruzowi pokonać zabezpieczenia i uzyskać dostępu do informacji. Obecnie za najwyższy standard szyfrowania uważany jest AES-256. Z mocnego algorytmu szyfrującego najczęściej korzystają najlepsze usługi VPN.

 

Szyfrowania AES używają między innymi amerykańskie instytucje rządowe, a także armia Stanów Zjednoczonych. Wersja 256 jest najbardziej rozwiniętą w standardzie AES. Posiada tyle możliwych kombinacji, że niezwykle trudno taki algorytm złamać, więc gwarantuje najwyższy poziom zabezpieczenia.

 

2. Brak przechowywania dzienników danych

 

Należy uważać na to, żeby wybrany VPN nie przechowywał żadnych danych(logów). Logiem może być na przykład plik tekstowy z używanymi adresami IP czy innymi informacjami. To taki rejestr Twoich zachowań w internecie, więc warto zadbać żeby nie był nigdzie przechowywany.

 

Usługa ma gwarantować najwyższy poziom anonimowości i prywatność podczas przeglądania internetu. Nie może sama bez zezwolenia użytkownika tworzyć, przetwarzać tego typu rejestrów.

 

3. Szybkość połączenia z internetem

 

Przed wyborem warto sprawdzić, które usługi VPN oferują wysoką prędkość połączenia internetowego. Prędkość 100 MB/s i więcej obecnie stała się standardem. Obsługa wyższych transferów pozwoli komfortowo korzystać z Internetu, bez zawieszeń czy tak zwanego mulenia.

 

Strony powinny ładować się błyskawicznie, niezależnie od dostępu połączenia urządzeń technologii ADSL czy VDSL. Dlatego im wyższe parametry usług sieciowych VPN tym lepiej.

Warto jednak wiedzieć, że przy korzystaniu z VPN nigdy nie ma gwarancji wykorzystania całego potencjału prędkości połączenia. Należy się liczyć, że w przypadku "ukrycia" prędkość może się zmniejszyć.

 

4. Brak limitu transferu danych

 

Unikaj korzystania z tych VPN-ów, które nakładają górny limit transferu podczas szyfrowanego połączenia. Pojawiają się takie na rynku, choć wiele dostępnych usług zapewnia nieograniczone możliwości przesyłu danych.

 

Lepiej wybierać usługę beż ograniczeń limitów, jest szczególnie ważne, kiedy zależy nam na ściąganiu dużych plików. W przypadku VPN z ograniczonym transferem, po wykorzystaniu limitu, automatycznie tracimy możliwość anonimowego surfowania i usługa przestanie spełniać swoje zadanie

 

5. Bliskość krajów, w których znajdują się serwery

 

Warto zwrócić uwagę na kraje, w których znajdują się serwery wykorzystywane podczas łączenia się z siecią przez VPN. Wirtualny świat stał się globalną wioską, ale nawet w internecie odległości ciągle jeszcze mają znaczenie.

 

Mówiąc krótko - im bliżej, tym szybciej. Oznacza to, że jeśli będziemy korzystali z serwerów znajdujących się najbliżej miejsca, z którego łączymy się z siecią, otrzymamy wyższą prędkość połączenia niż w przypadku bardziej oddalonych serwerów. Przełoży się na krótszy czas uzyskania dostępu do sieci i otwierania poszczególnych stron.

 

Również istotne jest miejsce, w którym znajduje się siedziba firmy oferującej usługę VPN. Są kraje takie jak Stany Zjednoczone, w których władze mają prawo domagać się od firm udostępniania danych z VPN, a przecież chodzi o zachowanie anonimowości.

 

6. Techniczne wsparcie dla klienta

 

Czasem zdarza się, że coś nie działa i sam nie jesteś w stanie znaleźć rozwiązania technicznego problemu. Szanująca firma powinna gwarantować pełne wsparcie i pomoc. Ze względów bezpieczeństwa kontakt z obsługą techniczną powinien również odbywać się przez komunikatory internetowe, które posiadają wysoki standard szyfrowania. Jednym z bezpieczniejszych komunikatorów jest Telegram.

 

Zachowanie anonimowości w sieci jest w dzisiejszych czasach kluczową sprawą, które nie należy bagatelizować. Każde zdradzanie swojej tożsamości z danymi osobowymi może posłużyć cyberprzestępcą do próby włamania na urządzenie oraz przejęcia nad nim całkowitej kontroli. Dlatego ważnym czynnikiem jest również zachowanie pełnej prywatności podczas kontaktowania się z supportem.

 

7. Dobre opinie na temat danej usługi

 

Przed wykupieniem VPN dobrze jest zapoznać się w internecie z recenzjami w branżowych serwisach i skorzystać z opinii innych użytkowników. To pomoże ocenić czy warto zakupić właśnie tę usługę. Sprawdzenie opinii na temat danej firmy pomoże podjąć decyzję, żeby nie kupować kota w worku.

 

Żeby mieć pełne rozeznanie dobrze jest odwiedzić forum tematyczne i poszerzyć wiedzę, jak działa wirtualna sieć prywatna. Doświadczeni użytkownicy często są fachowcami, którzy sprawdzili dany VPN oferowany na rynku.

 

Stosowanie VPN staje się coraz ważniejsze w codziennym korzystaniu z internetu, zarówno w sieciach publicznych, jak i prywatnych. Rośnie też liczba dostępnych usług, ale nie każda musi być jednakowo dobra.

 

Zanim zdecydujesz się, przemyśl dobrze swój wybór, skorzystaj z porad przedstawionych powyżej i sprawdź, jakie zdanie mają specjaliści. Dzięki temu najprawdopodobniej nie będziesz później żałował.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish