Jak zwiększyć funkcjonalność laptopa?

laptop i funkcje

Półki sklepowe uginają się od różnych modeli laptopów. Przeglądając internet, natrafiamy na kolejne oferty kupna tego rodzaju sprzętów. Laptopy szybko zastąpiły tradycyjne stacjonarne komputery, czasem jednak doskwierają nam ich wady, zwłaszcza gdy brakuje miejsca na dysku, bądź ilość portów jest niewystarczająca. Co można na to poradzić?

Większość z nas nie zauważa ograniczeń laptopów, które często wykorzystujemy do podstawowych zadań. Przecież nie wymagają dużej pamięci, ani specjalnych właściwości. Problem pojawia się, gdy nasz sprzęt, który jest już trochę wysłużony nagle przestaje wystarczać. Co zrobić w tej sytuacji? Kupić nowy? Niekoniecznie.

 

stacja dokujaca do laptopa

 

Stacja dokująca - dlaczego tak istotna?

 

Zależnie od tego, jaki mamy model laptopa, może on mieć więcej bądź mniej wejść dla różnego rodzaju sprzętów. Czasem jednak jest ich za mało, a wtedy pomoże stacja dokująca, w której dostępne są różnorodne gniazda i złącza, jak popularne porty USB.

 

Tym sposobem nasz niepozorny laptop zwiększa swoją funkcjonalność, bo szybko podłączymy nie tylko monitor zewnętrzny czy drukarkę, ale również skaner i inne urządzenie elektroniczne. To niezwykle zwiększa komfort pracy, bo tak duża ilość portów zapobiega konieczności ciągłego przepinania kabli.

 

Więcej pamięci RAM - więcej możliwości

 

Kupujemy laptopa z pewną ilością pamięci RAM, lecz po pewnym czasie ta wystarczająca pierwotnie wartość może być zbyt mała. Na szczęście nie jesteśmy skazani na mniej wydajną, bardziej frustrującą pracę bądź zakup nowego sprzętu, bo dodatkowy moduł pamięci RAM rozwiąże ten problem.

 

Ta zmiana nie kosztuje dużo, a zyskujemy zauważalny wzrost wydajności komputera. Zanim jednak kupimy nowy moduł pamięci, sprawdźmy jakie RAM-y obsługuje nasz laptop (można to zrobić w dokumentacji dołączonej do komputera).

 

ram do laptopa

 

A poza tym, nasz laptop zyskuje na dodatkowych trzech polach. Oto one!

 

  • Wbudowane głośniki często zawodzą w najważniejszych momentach, zwłaszcza wtedy, gdy chcemy posłuchać ulubionej piosenki. Słaby dźwięk, niesłyszalne basy, ogólnie jeden wielki niewypał. Jeśli więc nie chcemy doświadczać zbyt wielu takich rozczarowań, lepiej zdecydować się na dobrej jakości głośniki zewnętrzne bądź słuchawki.

 

  • Każdy laptop zamiast myszki ma wbudowany touchpad. Czasem denerwuje jego utrudniona obsługa, a jeśli często nam to doskwiera, to może warto pomyśleć o dokupieniu tradycyjnej, niezawodnej i ponadczasowej myszki?

 

  • Minęły już złote czasy płyt CD, niemniej czasem się zdarzy, że chcemy skorzystać z tego nośnika. A tu przykra niespodzianka, bo nasz laptop nie został wyposażony w taki napęd! Jeśli tak jest i stanowi to dla nas problem, nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić zewnętrzny napęd optyczny.

 

Jak więc widać, choć laptop ma pewne ograniczenia, to z dodatkiem zewnętrznych sprzętów można je zniwelować, nie odczuwając w ogóle tych utrudnień.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish