Jakie firmy i światowe korporacje używają Linux

Linux w firmach

Nie jest tajemnicą, że na rozwiązaniach opartych o systemy Linux działa większość biznesu w najpotężniejszych firmach świata. Na oprogramowaniu Open Source działają banki, bankomaty, giełdy papierów wartościowych, oraz zaawansowana automatyka w przemyśle.

Systemy Linux spotkamy w firmach, gdzie wymagana jest niezawodność, bezpieczeństwo i dokładność przetwarzania danych. Można śmiało powiedzieć, że dzięki pingwinkowi przeglądamy Internet, bezpiecznie podróżujemy, a nawet bogacą się całe państwa.

Często na portalach społecznościowych możemy zauważyć dziwne podejście sympatyków Windows, którzy wyśmiewają nowe wydania dystrybucji, pisząc z przekąsem „czy to już jest ten rok Linuksa”?

Jakbyśmy mieli porównać obydwa systemy, to produkcja Microsoftu od samego początku była kierowana dla komputera przeciętnego Kowalskiego. Natomiast Linux to przede wszystkim profesjonalne oprogramowanie do zastosowań programistycznych i technicznych.

Dlatego większość użytkowników Windows nawet nie zdaje sobie sprawy, że dzięki Linuksowi, codziennie korzysta z najnowszych rozwiązań technologicznych. W dalszej części publikacji dowiesz się, kto stosuje wolne oprogramowanie.

Jakie podmioty używają Linuksa

 1. Ogólna sieć Internet działa pod kontrolą Linuksa, mowa o routerach i potężnych serwerach obsługujących hostingi i związane z nimi usługi. Szacuje się, że ponad 80% światowego udziału przypada właśnie Linuksowi.
 2. Fabryki i hale produkcyjne, gdzie automatykę i sterowanie również zasila GNU/Linux. Dzięki temu mogą niezawodnie działają roboty oraz linie produkcyjne.
 3. Na Linuksach oparte są również najnowsze i najszybsze superkomputery, które służą potężną mocą obliczeniową naukowcom do badań i nowych odkryć.
 4. Technologia kosmiczna jak rakiety, promy kosmiczne, satelity czy nawet całe centra dowodzenia, działają na oprogramowaniu GNU.
 5.  Przemysł obronny i wojskowy, m.in: atomowe łodzie podwodne, marynarka wojenna, systemy naprowadzania, lotnictwo, sterowane pociski, drony i wiele innych gałęzi zbrojeniowych też pracuje pod kontrolą Linuksa.
 6. Telekomunikacja i najwięksi producenci ogólnie pojętego sprzętu mobilnego. W większości urządzeń, tablety, smartfony e.t.c – również znajdziemy oprogramowanie z pingwinkiem w logo.
jakie korporacje uzywaja linuksa
Dystrybucji Linuksa używają najbogatsze koncerny świata

System Linux w światowych firmach

 • Google – potężny gigant z branży IT od samego początku opiera swoją technologię o pingwina. Twórca mobilnego systemu Android i najbardziej popularnej wyszukiwarki świata, zbudował swoje imperium na Linuksie.
 • Facebook i Twitter – największe portale społecznościowe, które odwiedza kilkadziesiąt, a nawet kilkaset milionów osób dziennie. Obydwie platformy również oparły swój biznes o Linux „nix”. Także Wikipedia zalicza się do tego grona.
 • Hosting stron WWW – obecnie większość odwiedzanych stron w Internecie jest obsługiwanych przez serwery zasilane GNU/Linux. Szacuje się, że na ogólnym światowym rynku, aż 80% wszystkich portali, blogów i innych serwisów, działa na Linuksach.
 • Internetowa sieć handlowa Amazon – amerykańska korporacja, która należy do liderów międzynarodowego handlu online. Przez Amazon dokonuje się dziennie transakcje finansowe na niewyobrażalne pieniądze. Firma w całości również działa w oparciu o Linux. Z wolnego oprogramowania korzysta nie tylko Amazon, także wiele potężnych sieci handlowych. W Polsce jako pierwsza wdrożyła dystrybucję SUSE sieć Żabka.
 • Restauracje typu „fast-food” takie jak Pizza Hut i McDonald – działają pod kontrolą systemów operacyjnych Linuksa. Co ciekawe sieć McDonald obsługiwana jest przez dystrybucję Ubuntu.
 • Amia Stanów Zjednoczonych również powierzyła bezpieczeństwo swoich obywateli pingwinowi. Na okrętach podwodnych US Navy obecnie zainstalowany jest Ubuntu. Kilka lat wstecz amerykańskie okręty działały w oparciu o specjalnie zmodyfikowany Windows XP, z który okazał się zawodny. Kolejnym systemem był Red Hat lecz okazało się, że był za drogi w utrzymaniu, więc w ostateczności wybór padł na Ubuntu.
 • IBM czołowa amerykańska korporacja znana z branży komputerowej, podobnie jak Facebook czy Twitter działa na platformie „nix”.
 • NASA – Amerykańska Agencja Kosmiczna w całości opiera się na oprogramowaniu Linux. System operacyjny Debian obsługuje stację kosmiczną ISS, na Linuksach działa większość satelitów, centrum dowodzenia oraz wdrażane nowe urządzenia i technologie kosmiczne.
 • Urządzenia mobilne – Android system mobilny oparty w całości o Linux obsługuje prawie każde urządzenie przenośne takie jak: smartfony, kamery, aparaty fotograficzne, telefony komórkowe, tablety czy zegarki. Obecnie każdy znaczący producent elektroniki, wypuszcza na rynek nowe produkty, które są kompatybilne z Androidem.
 • Motoryzacja – Ostatnio nawet producenci aut z napędem elektrycznym, spalinowym czy hybrydowym, instalują w najnowszych modelach systemy operacyjne NIX lub Android. Nowoczesne samochody wyposażone w inteligentną nawigację spisują się praktycznie bezbłędnie. Kierowca wsiada do pojazdu zapina pasy, a samochód sam bezpiecznie dowiezie go do celu.
 • Komputery stacjonarne również mogą działać z dowolną dystrybucją Linuksa. Systemy są tworzone przez społeczność Open Source i dostępne za darmo. Wystarczy wybrać odpowiednią dystrybucje i zainstalować na komputerze. Użytkownik otrzymuje w pełni gotowy do pracy system operacyjny, który jest wolny od śledzenia i telemetrii.
 • Raspberry Pi – Mini komputery stacjonarne wielkości pudełka od zapałek, bardzo energooszczędne i ekologiczne. Zastosowanie do użytku domowego i nie tylko. Raspberry Pi również oparty o jest Linux, stworzony z myślą o projektantach urządzeń elektronicznych i programowania.
 • NYSC – Nowojorska Giełda Papierów Wartościowych już od dawna monitoruje i rejestruje wszystkie swoje transakcje finansowe dzięki Linuksowi. Niezawodność i bezpieczeństwo pingwinka na amerykańskiej giełdzie, okazała się doskonałym rozwiązaniem, dzięki któremu bezpiecznie funkcjonuje cała gospodarka Stanów Zjednoczonych. W ślad za NYSC poszła też Polska GPW, która również wdrożyła oprogramowanie Linux.
 • Kontrola ruchu powietrznego – większość lotnisk obsługiwana jest przez systemy operacyjne GNU/Linux. Największe korporacje świata powierzyły bezpieczeństwo milionów pasażerów właśnie pingwinkowi. Linuksy obsługują przyloty i odloty samolotów, a także monitorują na radarach przestrzeń powietrzną.
 • Kontrola ruchu drogowego – automatyka i sterowanie światłami na skrzyżowaniach czy drogach też działa na oprogramowaniu Linux. Dzięki niezawodności systemu możemy bezpiecznie poruszać się po drogach samochodem. Również system monitoringu pociągów jest oparty o Linuksy, mowa tu o rozkładach jazdy, kontroli przejazdów czy monitoringu sprawności urządzeń. W Japonii najszybsze pociągi Bullet , należą do najszybszych na świecie, też działają pod kontrolą systemu Linux.
 • Energetyka i projekty jądrowe w większości funkcjonują dzięki systemom Linuksowym. Oprogramowanie zarządza monitoringiem i sterowaniem ważnych ustawień wytwarzania i przesyłu energii, a także nadzoruje pracę reaktorów atomowych. Specjalnie do tych celów został opracowany system QNX, kupiony i rozwijany przez firmę Blackberry.
 • Najszybsze superkomputery świata takie jak: Tianhe-1A, K computer, Sequoia, Titan, Tianhe-2, Sunway TaihuLight czy Summit, działają w oparciu o Linux. Swoje niesamowite osiągi obliczeniowe zawdzięczają właśnie tym systemom operacyjnym. Na kilku maszynach zainstalowano nic innego jak Linuksa Ubuntu.
 • Instytucje rządowe jak uczelnie, szkoły, ministerstwa czy urzędy, pracują na oprogramowaniu GNU/Linux. Jednym z takich przykładów jest Francja, która jako pierwsza zrezygnowała z Windows i przeszła w całości na Linux.
 • Kolejnymi państwami, które używają w swoich instytucjach Linuksa są: Niemcy, Kanada, USA, Holandia, Rosja, Chiny, Indonezja, Filipiny, Włochy, Szwajcaria, Polska, Portugalia czy Hiszpania. Amerykańska poczta i sektor bankowy w całości obsługiwane są przez Linuksa.

 

linux w przyszlosci
Przyszłość Linuksa zapowiada się ciekawie

Podsumowanie

Przyszłość nie tylko Internetu będzie należała do rozwiązań technologicznych opartych na Linuksach. Pod kontrolą dystrybucji Linuksowych znajdą się wszystkie przenośne urządzenia mobilne, urządzenia RTV i AGD, komputery stacjonarne, pojazdy, a nawet roboty humanoidy.

O czym w ostatnim czasie przekonał się Microsoft, który nie dawno zmienił podejście i zaczął finansowo wspierać Linux Fundation. Prawdopodobnie właściciele najpopularniejszego systemu na desktopy za późno odkryli, że rynek oprogramowania to nie tylko zwykły klikacz i fan gier komputerowych.

Zauważyli że urządzenia oparte o Linux równie dobrze potrafią obsługiwać gry czy inne oprogramowanie, które do dziś było dedykowane tylko dla Windows. Twórcy okienek dokładnie wiedzą, że pod względem możliwości, awaryjności i bezpieczeństwa Linux przewyższa o lata świetlne Windows. Przecież jakby było inaczej, to czy najwięksi tego świata nie zainwestowaliby w produkt Microsoftu? Jednak wiele firm postawiło na lepsze tańsze i wygodniejsze rozwiązania. Zyskali niezależność i mogą rozwijać się bez żadnych ograniczeń.

Warto na koniec udzielić odpowiedzi na pytanie: „To kiedy będzie ten rok Windowsa?” ;)

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish