Kasy i drukarki fiskalne - 3 błędy podczas ich wyboru

kasa fiskalna

Urządzenia elektroniczne, które pozwalają rejestrować płatności są wymagane prawnie. Kasy i drukarki fiskalne można więc spotkać praktycznie w każdym sklepie. Większość z nich wygląda tradycyjnie, są duże, mają mnóstwo przycisków i drukują paragony. Urządzeń tego typu jest znacznie więcej, ale bez względu na to, na jaki rodzaj się zdecydujemy, musimy wybrać odpowiedni do naszej działalności. Przed jakimi błędami się ustrzec?

 

1. Zbyt mała baza towarowa
2. Złe dobranie urządzenia do prowadzonej działalności
3. Kasy i drukarki fiskalnej bez dodatkowych opcji

 

Zbyt mała baza towarowa

 

Kasy i drukarki fiskalne mają ograniczoną bazę danych, w której można zapisywać towary. Jest to tak zwane PLU, czyli price look-up unit. Baza ta zawiera wszystkie towary i usługi, jakimi będziemy handlować, a więc nie bez znaczenia będzie dla nas ten czynnik.

 

Mało tego, kasy fiskalne posnet oraz innych producentów tych urządzeń, podlegają polskiemu prawu, które określa jasno, że można je wymieniać co pięć lat. Dlatego podczas otwierania biznesu i rejestrowania kasy powinniśmy wziąć sobie takie urządzenie, które będzie miało o przynajmniej połowę większą bazę produktów niż faktycznie posiadamy. Jest to zabieg na ewentualne rozszerzenie działalności o nowe produkty lub usługi.

 

 

Złe dobranie urządzenia do prowadzonej działalności

 

Wybór rodzaju urządzenia dotyczy tego, czy ma ono być stacjonarne, czy mobilne. W przypadku działalności gospodarczej prowadzonej w danej lokalizacji, gdzie kasa będzie wymagała tylko i wyłącznie zasilania prądem stałym, a sprzedaż nie będzie prowadzona poza miejscem docelowym, warto rozważyć kasę stacjonarną. 

 

Bardzo często jednak zdarza się tak, że lokale usługowe w pewnym momencie zaczynają wypływać na szersze wody. Gabinety kosmetyczne oferują swoje usługi u klienta, restauracje dowożą zamówienia w konkretne miejsce. Tutaj najlepsza okaże się mobilna kasa i drukarka fiskalna. 

 

Kasy i drukarki fiskalne bez dodatkowych opcji

 

Bardzo często decydując się na kasę i drukarkę fiskalną zapominamy o dodatkowych opcjach. W dobie rozwoju technologii i płatności bezgotówkowych dobrze jest zadbać o możliwości obsługiwania kart płatniczych. Ponadto sprzedawcę urządzeń należy także spytać o możliwość podłączenia do kasy dodatkowych urządzeń takich jak, szuflady kasowej, czy też czytnika kodów kreskowych.

 

Jakie jeszcze opcje dodatkowe powinniśmy brać pod uwagę? Polskie prawo reguluje posiadanie paragonów. Warto więc zadbać o ich elektroniczną formę. Dlaczego? Przechowywanie przez pięć lat stert rolek z paragonami nie jest praktyczne, a za pomocą rozwiązania elektronicznego wszystkie transakcje są wysyłane raz dziennie do specjalnego systemu.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish