
Pierwszy prototyp przenośnego urządzenia z dotykowym ekranem, powstał w firmie IBM 1992 roku. Smartfon został stworzony przez głównego inżyniera Franka Canova. W początkowej fazie rozwojowej produkt otrzymał nazwę kodową „Angler”. W wersji finalnej podczas światowej premiery zmieniono nazwę na Simon Personal Communicator.
Gotowy w pełni sprawny egzemplarz, pierwszy raz w historii zaprezentowano w 1993 roku na targach komputerowych COMDEX w Stanach Zjednoczonych. Premiera Simona okazała się technologicznym strzałem w dziesiątkę. Jak się później okazało, nowe urządzenie przenośne zrewolucjonizowało całkowicie rynek Internetu i telefonii komórkowej.
Sprzedaż i cena
Dystrybucją urządzenia zajmowała się amerykańska korporacja BellSouth Cellular. Nowe egzemplarze Simona produkowane były na podzespołach japońskich w kooperacji z Mitsubishi Electric. Pierwsze partie ówczesnych smartfonów trafiły masowo na rynek w 1995 roku, gdzie od momentu premiery, udało się sprzedać ok. 50. 000 sztuk.
Cena jak na owe czasy była kosmiczna. Aparat z rocznym abonamentem kosztował nie bagatelną sumkę aż 899 USD, a z dwuletnim 1099 USD. W miarę popularności cena Simona spadła do ok. 600 USD za rok użytkowania. Udany debiut nowinki technologicznej, przełamał pierwsze lody i dał początek rozwoju innym urządzeniom mobilnym w nowoczesnej telekomunikacji.
Simon oferował swoim użytkownikom spore możliwości.
Pozwalał korzystać z funkcji telefonu komórkowego, z której można było bezprzewodowo dzwonić do znajomych. Posiadał wbudowane dodatkowe funkcje jak: obsługa faksów, kalkulator, kalendarz, gry, zegar z wyborem czasu, książkę adresową, notatnik, adapter sieciowy RJ 11, terminarz, a nawet obsługiwał pocztę elektroniczną. Ekran dotykowy obsługiwano za pomocą specjalnego pióra świetlnego (rysika), gdzie po przez dotyk odpowiednich ikon uruchamiano różne tryby aplikacji.
Dane techniczne smartfona Simon Personal Communicator
- Całkowite wymiary 200 - 64 - 38 mm
- Masa z etui 510 g
- System operacyjny Datalight ROM-DOS
- Wyświetlacz 4.5 na 1.4 Cala (114 na 36 mm), 160 na 293 pikseli, monochromatyczny podświetlany LCD
- Procesor Vadem 16 MHz, 16-bitowy, kompatybilny z x86
- Pamięć operacyjna RAM - 1 MB
- Standardowa bateria 7.5V NiCad. Na wyposażeniu każde urządzenie posiadało dwie baterie w zapasie.
- Komunikacja 2400-bps modem kompatybilny ze standardem Hayes, złącze 33-pinowe, faks 9600 bit/s, port I/O, PCMCIA typu II
- Ładowarka baterii.
Ostatnie komentarze