Kto stworzył i wymyślił pierwszego smartfona?

Telefon Simon IBM

Pierwszy prototyp przenośnego urządzenia z dotykowym ekranem, powstał w firmie IBM 1992 roku. Smartfon został stworzony przez głównego inżyniera Franka Canova. W początkowej fazie rozwojowej produkt otrzymał nazwę kodową „Angler”. W wersji finalnej podczas światowej premiery zmieniono nazwę na Simon Personal Communicator.

 

Gotowy w pełni sprawny egzemplarz, pierwszy raz w historii zaprezentowano w 1993 roku na targach komputerowych COMDEX w Stanach Zjednoczonych. Premiera Simona okazała się technologicznym strzałem w dziesiątkę. Jak się później okazało, nowe urządzenie przenośne zrewolucjonizowało całkowicie rynek Internetu i telefonii komórkowej.

 

Sprzedaż i cena

 

Dystrybucją urządzenia zajmowała się amerykańska korporacja BellSouth Cellular. Nowe egzemplarze Simona produkowane były na podzespołach japońskich w kooperacji z Mitsubishi Electric. Pierwsze partie ówczesnych smartfonów trafiły masowo na rynek w 1995 roku, gdzie od momentu premiery, udało się sprzedać ok. 50. 000 sztuk.

 

Cena jak na owe czasy była kosmiczna. Aparat z rocznym abonamentem kosztował nie bagatelną sumkę aż 899 USD, a z dwuletnim 1099 USD. W miarę popularności cena Simona spadła do ok. 600 USD za rok użytkowania. Udany debiut nowinki technologicznej, przełamał pierwsze lody i dał początek rozwoju innym urządzeniom mobilnym w nowoczesnej telekomunikacji.

 

Simon oferował swoim użytkownikom spore możliwości.

 

Pozwalał korzystać z funkcji telefonu komórkowego, z której można było bezprzewodowo dzwonić do znajomych. Posiadał wbudowane dodatkowe funkcje jak: obsługa faksów, kalkulator, kalendarz, gry, zegar z wyborem czasu, książkę adresową, notatnik, adapter sieciowy RJ 11, terminarz, a nawet obsługiwał pocztę elektroniczną. Ekran dotykowy obsługiwano za pomocą specjalnego pióra świetlnego (rysika), gdzie po przez dotyk odpowiednich ikon uruchamiano różne tryby aplikacji.

 

Dane techniczne smartfona Simon Personal Communicator

 

  1. Całkowite wymiary 200 - 64 - 38 mm
  2. Masa z etui 510 g
  3. System operacyjny Datalight ROM-DOS
  4. Wyświetlacz 4.5 na 1.4 Cala (114 na 36 mm), 160 na 293 pikseli, monochromatyczny podświetlany LCD
  5. Procesor Vadem 16 MHz, 16-bitowy, kompatybilny z x86
  6. Pamięć operacyjna RAM - 1 MB
  7. Standardowa bateria 7.5V NiCad. Na wyposażeniu każde urządzenie posiadało dwie baterie w zapasie.
  8. Komunikacja 2400-bps modem kompatybilny ze standardem Hayes, złącze 33-pinowe, faks 9600 bit/s, port I/O, PCMCIA typu II
  9. Ładowarka baterii.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish