Kto stworzył pierwszy na świecie telefon komórkowy?

Telefon Motorola DynaTAC

Twórcą pierwszego na świecie telefonu komórkowego jest amerykański naukowiec Martin Cooper. Jego wynalazek całkowicie zrewolucjonizował światową technologię telekomunikacji. Badania nad nowym projektem, prowadził w laboratoriach firmy Motorola, w której był zatrudniony na stanowisku dyrektora pionu rozwoju i wdrażania nowych rozwiązań technologicznych.

 

Może wydać się dziwne, ale inspiracje do opracowania pierwszego na świecie telefonu komórkowego, zaczerpnął z serialu telewizyjnego Star Trek.

 

Na pomysł wpadł kiedy zobaczył w telewizji jak serialowy bohater Kapitan Kirk, rozmawiał przez swój komunikator z innymi członkami załogi statku Enterprise. Inspiracja przerodziła się w czyny. W niedługim czasie, dokładnie 17 października 1973 r. Cooper zarejestrował pierwszy patent o nr. 3906166 nazwany (systemem telefonii radiowej).

 

Od tego momentu jest powszechnie uważany za ojca chrzestnego oraz twórcę mobilnego urządzenia. Sukces swój uwieńczył 3 kwietnia 1973 r.wykonując pierwszą na świecie rozmowę z użyciem przenośnego telefonu komórkowego. Połączenie wykonał do swojego przyjaciela i rywala biznesowego Joela Engela. Szefa działu badawczego w firmy Bell Labs.

 

Cooper dzwoniąc do Joela z urządzenia Motorola DynaTAC powiedział krótkie historyczne zdanie:

Joel, dzwonię do ciebie z prawdziwego telefonu komórkowego. Telefonu w pełni przenośnego.

 

To był szok i niedowierzanie oraz przełamanie technologicznej bariery, która później zaowocowała ogromnym rozkwitem sieci komórkowych na całym świecie. W niedługim czasie w 1983 r. na rynek trafił pierwszy w pełni sprawny model telefonu komórkowego Motorola DynaTAC. Kosztował 3995 USD, w którym bateria starczała na 30 minut ciągłej rozmowy, a w czasie czuwania 8 godzin.

 

Wynalazek jak na tamte czasy był potwornie drogi. Na zakup Motoroli mogli sobie pozwolić jedynie najbogatsi. Również ze względu na spore ograniczenia, droga była jedna minuta rozmowy. Lecz mimo raczkującej technologii i ogromnej ceny, chętnych do zakupu komórki nie brakowało.

 

W salonach ustawiały się długie kolejki, ponieważ każdy chciał posiadać rewelacyjny produkt Motoroli. Choć od daty premiery minęło już sporo czasu, to możemy zaobserwować jak w zawrotnym tempie rozwija się dziedzina telekomunikacji mobilnej.

 

Patent numer 3906166 dla systemu telefonii radiowej

 

Przenośny dupleksowy system telefonii radiowej, obejmuje co najmniej jeden nadajnik stacji bazowej mający określony zakres transmisji. Obsługuje też wiele mobilnych jednostek, z których każda ma określony minimalny i maksymalny zasięg transmisji o odpowiednim zakresie częstotliwości. Sygnały mogą być nadawane i emitowane z nadajników naziemnych jak również satelitarnych.

 

Odbiorniki satelitarne są rozmieszczone wokół stacji bazowej w celu odbioru transmisji z naziemnych jednostek przenośnych. Nadajnik stacji bazowej przesyła sygnał co najmniej do jednego kanału komunikacyjnego. Każdy kanał sygnalizacyjny GSM, posiada sparowaną i powiązaną częstotliwość z odbiornikami satelitarnymi.

 

W systemie kilku stacji bazowych, przenośne urządzenie skanuje częstotliwości nadajnika i automatycznie dostraja się do częstotliwości najsilniejszego sygnału odebranego z nadajnika. Po zainicjowaniu komunikacji, nadajnik lub odbiornik, automatycznie dostraja się do jednego z kanałów komunikacji, wybierając najsilniejszą częstotliwość odbioru.

 

W komunikacji zapewnione są również środki do ciągłego lokalizowania jednostki przenośnej i przełączania częstotliwości roboczej. Nawet wtedy, gdy przenośne urządzenie przemieszcza się pomiędzy obszarami zasięgu różnych nadajników.

 

W urządzeniach mobilnych zastosowano zabezpieczenie zmniejszania mocy wyjściowej, które spowodowane jest wyczerpaniem baterii. Każdy telefon ma określony minimalny pobór mocy, który gwarantuje nawiązywanie połączeń i eliminuje zakłócenia.

 

Po przekroczeniu minimalnego progu mocy, aparat informuje użytkownika, a następnie przechodzi w stan spoczynku. Wtedy należy telefon podłączyć do ładowarki i naładować akumulatory do wymaganego stopnia.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish