Linux elementary OS 5.1 Hera godna alternatywa dla Mac i Windows

Linux elementary OS

Nowe wydanie Elementary OS 5.1 "Hera" to kompletny system operacyjny Linux bardzo podobny do MacOS Apple. Dystrybucja polecana mniej zaawansowanym użytkownikom dla komputerów stacjonarnych i laptopów. Elementary w całości jest tworzony przez amerykański zespół programistów. Pomysł opracowania podobnego systemu do Mac OSX, można uznać za bardzo udany. W momencie uruchomienia, na pierwszy rzut oka wygląda prawie identycznie.

Estetyka i funkcjonalność w jednym systemie

Distro bazuje na GNU Debian i Ubuntu. Posiada własne niestandardowe środowisko graficzne o nazwie Pantheon. Jest w pełni gotowym do pracy systemem operacyjnym z wieloma ciekawymi funkcjami. Ma wbudowany instalator AppCenter, w którym znajdziemy mnóstwo niestandardowych programów do obsługi: zdjęć, muzyki, wideo, gier i wiele innych świetnych narzędzi.

 

Większość dostępnych aplikacji jest darmowa, ale są też płatne w formie dobrowolnej dotacji "płać ile chcesz". Jeśli nie chcemy dotować i pobrać za darmo, to ustawiamy sumę dotacji na 0 i instalujemy.

 

Domyślną przeglądarką w Elementary jest Epiphany. Przeglądarka ze względu na brak pluginów nie jest zbyt popularna. Możemy ją usunąć i zainstalować z AppCenter - Firefox, Google Chrome, Vivaldi lub inną. Podobnie możemy zrobić z klientem poczty Geary, zamieniając na Thunderbird.

Linux elementary OS 5.1

W odróżnieniu od innych dystrybucji to Elementary OS jest dopracowany prawie do perfekcji. Posiada bardzo ładnie wykonaną oprawę graficzną, dostęp do ogromnej bazy różnego oprogramowania czy estetyczny wygląd ikon i okienek. Dystrybucja user friendly, może stanowić znakomitą alternatywę dla komputerów z Windows i Mac OS.

 

Instalacja Elementary OS na dysku jest podobna jak w Debian czy Ubuntu. Obrazy z gotowym systemem możecie pobrać za darmo z oficjalnej strony twórców. W formularz dotacji wpisz 0 i pobierasz iso. eOS posiada polskie tłumaczenie.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish