Manjaro 19.0 Kyria to fajny Linux dla początkujących

Linux Manjaro 19

W ostatnich dniach ukazała się najnowsza wersja popularnej dystrybucji Linuksa Manjaro 19 o nazwie kodowej Kyria. System tworzony przez międzynarodowy zespół programistów z Austrii, Niemiec i Francji, oparty w całości o Arch Linux. W nowym wydaniu znajdziemy sporo ciekawych ulepszeń i usprawnień. Twórcy od samego początku postawili na łatwą funkcjonalność i przejrzystość systemu, którą to sympatycy Manjaro ogromnie sobie cenią.

 

Dystrybucja kierowana do początkujących jak również średnio zaawansowanych użytkowników. Fantastycznie dopracowane lekkie środowisko Xfce, sprawdzi się jako podstawowy system operacyjny na starszych komputerach i laptopach. Deweloperzy oprócz rekomendowanego Xfce, udostępniają też pliki instalacyjne z pulpitami GNOME oraz KDE - Plasma.

 

Największą zaletą Manjaro jest nie tylko jego fantastycznie dopracowany nowoczesny wygląd. Przede wszystkim głównie ceniony za niezawodność, stabilność działania, a także pełny dostęp do świeżutkiego jeszcze ciepłego oprogramowania.

 

Manjaro z roku na rok zdobywa serca coraz to większej rzeszy fanów. Obecnie jest drugą najchętniej instalowaną dystrybucją Linuksa, wyprzedza go tylko MX Linux. Swoją popularnością w świecie Linuksów, już dawno wyprzedził takie potęgi jak Ubuntu, Debian, Mint czy Fedora. Szczególnie uwielbiany przez początkujących użytkowników, często instalowany jako drugi system obok Windowsa.

 

Manjaro Linux 19 Kyria

 

Jakie nowe funkcje znajdziemy w Manjaro 19.0 Kyria

 

  • Jądro wydanie 5.4 LTS.

 

  • Środowisko Xfce wersja 4.14 z Match i nowymi motywami graficznymi okien.

 

  • Środowisko graficzne GNOME wersja 3.34 z Gnome-Layout-Switcher

 

  • Środowisko graficzne KDE Plasma 5.17 z Breath2-themes, który zmienia wygląd okienek z jasnego na ciemny.

 

  • Dzięki dodatkowemu oprogramowaniu łatwo zmienimy wygląd pulpitu z klasycznego Manjaro na Vanilla Gnome, Mate/Gnome2, Traditional Desktop Windows, Modern Desktop/MacOs, a nawet Unity/Ubuntu Theme.

 

  • Menedżer aplikacji Pamac w wersji 9.3. W menadżerze użytkownik otrzymuje dostęp do najświeższego oprogramowania. Instalacja najnowszych wolnych i zamkniętych sterowników czy kodeków, nie będzie stanowiła żadnego problemu.

 

  • W obecnym wydaniu został domyślnie włączony dostęp do pakietów Snap i Flatpak. Funkcje można wyłączyć w każdej chwili. Dzięki temu programy nie będą się dublowały i tworzyły niepotrzebnego bałaganu w systemie.

 

  • Dodano nową funkcję logowania Display-Profiles, która pozwala na przechowywanie jednego lub więcej profili dla preferowanej konfiguracji.

 

  • Użytkownicy Manjaro z środowiskiem Plasma, mogą korzystać z najświeższej wersji instalatora KDE-Apps 19.12.2. Dzięki KDE-Apps będzie można w prosty sposób zainstalować nowe oprogramowanie dedykowane dla tego pulpitu.

 

Obrazy instalacyjne iso z najnowszym wydaniem Manjaro 19.0 Kyria można pobrać z oficjalnej strony twórców https://manjaro.org/get-manjaro/

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish