Najlepsze dystrybucje Linux na 2020 rok

najlepsze dystrybucje linux w 2020

W zasadzie trudno jest określić, które dystrybucje Linux są najlepsze, a to dlatego, że wszystkie wydania są niesamowite. Lista wybranych dystrybucji została wytypowana według zamieszczonych statystyk ilości pobrań na branżowym portalu Distrowach.

Oczywiście, że statystyki ilości downloadu nie są miarodajnym wskaźnikiem używania systemu. Lecz sam fakt, że dane distro jest pobierane kilka tysięcy razy w miesiącu, to na pewno można już zaliczyć do wielkiego sukcesu.

 

MX Linux stabilna lekkość i elegancja w jednym.

W ostatnim czasie, ogromny wzrost popularności zanotował MX Linux. W 2019 roku, odnotowano ponad 4600 pobrań. Padł istny rekord, to dwa razy więcej jak Manjaro czy Mint. MX Linux tworzy grecko-amerykańskiego zespołu programistów.

 

Jest przedsięwzięciem współpracy pomiędzy społecznościami antyX i byłymi członkami MEPIS Linux. Dystrybucja zorientowana na komputery stacjonarne, oparta na stabilnej gałęzi Debian 10. Zaprojektowany tak, aby połączyć elegancki wydajny pulpit z prostą konfiguracją, wysoką stabilnością i solidną wydajnością.

 

MX Linux kierowany jest do użytkowników komputerów stacjonarnych oraz przenośnych. Używając lekkiego środowiska Xfce jako domyślnego pulpitu, można bez problemu działać na kilku programach na raz, bez obaw, że system się zawiesi. Dzięki solidnej optymalizacji, można tego Linuksa instalować na starszych oraz nowszych maszynach.

 

W nowym wydaniu MX Linux 19 znajdziemy wiele przydatnych narzędzi:

 • Środowisko graficzne Xfce 4.14
 • Video Player: VLC 3.0.8
 • Jądro Linux 4.19
 • Przeglądarka Firefox 69
 • Odtwarzacz muzyki Clementine 1.3.1
 • Klient e-mail Thunderbird 60.9
 • Pakiet biurowy LibreOffice 6.1.5

Najnowsze wydanie MX Linux pobierzesz z oficjalnej strony twórców mxlinux.org/

 

MX Linux 19

 

Linux Manjaro - ładny i praktyczny

Manjaro Linux tworzony przez zespół programistów składający się z 3 państw: Austrii, Niemiec i Francji. Jest szybkim i przyjaznym dla użytkownika systemem operacyjnym opartym na Arch Linux. Dystrybucja idealna na desktopy.

 

Kluczowe cechy to

 • intuicyjny proces instalacji,
 • automatyczne wykrywanie sprzętu,
 • stabilny model rozwojowy rolling-release,
 • możliwość instalacji różnych kerneli.

 

Posiada w Bash wbudowane specjalne skrypty do zarządzania sterownikami graficznymi, jak również zaawansowanymi ustawieniami konfiguracji pulpitu.

W Manjaro znajdziemy takie środowiska graficzne jak: Xfce, które jest domyślnym środowiskiem, a także KDE, GNOME czy minimalistyczną edycję Net, przeznaczoną dla bardziej zaawansowanych użytkowników.

Dystrybucja Manjaro należy do jednych z lepiej opracowanych projektów linuksowych. Jest łatwy w obsłudze, instaluje automatycznie sterowniki czy inne ważne komponenty komputera.

 

W nowym wydaniu Manjaro Linux 18 znajdziemy

 • Linux kelner 5.4
 • Menedżera pakietów Pamac 9.2
 • Python w wersji 3.8

Obrazy .iso obierzesz z oficjalnej strony manjaro.org/download/

 

Manjaro Linux 18

 

Linux Mint - miętowa piękność

Projekt w całości opracowywany przez Irlandczyków, oparty o stabilne wydanie Ubuntu. Ze względu na prostą obsługę, elegancki wygląd i niezawodne działanie, podbił serca wielu użytkowników. Linux Mint jest bardzo popularną i chętnie instalowaną dystrybucją. W ostatnim czasie wyprzedził nawet takie dystrybucje jak Ubuntu czy Fedora, zostawiając je daleko w tyle.

 

Posiada klasyczny pulpit z wieloma wygodnymi narzędziami i wsparciem multimedialnym. Automatycznie wykrywa sterowniki kart graficznych, instaluje kodeki audio/wideo czy inne oprogramowanie potrzebne do prawidłowego funkcjonowania komputera.

 

W Linux Mint mamy do wyboru 3 środowiska graficzne pulpitu: domyślny Cinnamon, MATE oraz Xfce. Najchętniej wybieranym obrazem instalacyjnym tej dystrybucji jest iso z wbudowanym domyślnym środowiskiem Cinnamon. Są dostępne też inne środowiska graficzne jak KDE, GNOME, LXDE czy Fluxbox.

 

Najważniejsze cechy Minta

 • bardzo ładny wygląd systemu,
 • łatwa instalacja sterowników dla kart graficznych i sieciowych,
 • automatyczna aktualizacja kodeków multimedialnych,
 • obsługa wielu pulpitów,
 • tworzenie kopii zapasowych,
 • ręczna konfiguracja zmiany wyglądu ikon i efektów graficznych,
 • dostęp do dużego zbioru pakietów oprogramowania. (repozytorium zawiera ponad 100k pakietów).

 

Irlandzkie distro choć w całości bazuje na kodzie kultowego Debiana i Ubuntu LTS, to całkowicie odcina się od drogi obranej przez Canonical. Chcą tworzyć własny niezależny wolny system, który będzie przyjazny dla użytkownika.

 

pulpit w Linux Mint 19.3 Tricia

W najnowszej wersji Linux Mint 19.3 Tricia znajdziemy wiele ulepszeń i aktualizacji.

 • Linux Kernel 5.0
 • Cynamon 4.4
 • Xfce 4.14
 • MATE 1.22
 • Odtwarzacz multimedialny Celluloid
 • Microsoft Paint Alternative Drawing
 • System Report - automatyczna aktualizacja driverów i kodeków

Mirror downloadu i więcej informacji o najnowszym wydaniu Linux Mint 19.3

Comments

Jak dla mnie najlepszym Linuksem był i będzie Debian. Na nim opierają się Mint, Ubuntu i choćby MX Linux. Zauważcie że większość dystrybucji tych najpopularniejszych zwyczajnie żeruje na pracy programistów Debiana, przez co on sam jest tak bardzo nie doceniany. Instalując Debiana możemy sami sobie stworzyć takiego Minta czy choćby Ubuntu, nie trzeba do tego wielkiej wiedzy i umiejętności.

Według moich subiektywnych ocen conajmniej 89% dystrybucji linuxa zwanymi przez ich "twórców" świetnymi,stabilnymi,innowacyjnymi etc.nadaje się jedynie do kosza na śmieci,natomiast OS przedstawiające jakąkolwiek wartość to nie więcej niż 2% ogólnej liczby spłodzonych przez tych pożal się Boże informatyków systemów operacyjnych. Na własnej skórze wypróbowałem około 200 systemów z czego tylko 3 przedstawiają wartość użytkową jako system op. Obecnie po raz już nie wiem który wróciłem do Zorina 15.2 ultimatum,jest to tak naprawde jedyny OS. który mnie nie zawiódł, wcześniej Zorin 12 i Zorin 15.2 core.

operacyjnego open source opartych na Ubuntu. Twórcy tego produktu uwierzyć, że można korzystać z tego systemu operacyjnego, aby wykorzystać wszystkie możliwości komputera w sposób trzeba go. System operacyjny przed sobą, jak wspomniano wcześniej, jest częścią systemów operacyjnych opartych na Linuksie. Prawdopodobnie najbardziej interesującą rzeczą w tym systemie operacyjnym jest możliwość zmiany interfejsu użytkownika. W przeciwieństwie do innych systemów operacyjnych dobrze znanych, takich jak Windows lub Mac, można zmienić interfejs użytkownika systemu operacyjnego w zależności od potrzeb. Inną kluczową cechą Zorin OS jest możliwość uruchomienia oprogramowania Windows na tym produkcie. Z pomocą technologii wina i PlayOnLinux, można zainstalować i uruchomić wszystkie rodzaje oprogramowania Windows oraz gier na ten system operacyjny. Prawdziwa harmonia pomiędzy różnymi częściami tego systemu operacyjnego wraz z jego poszczególnymi funkcjami stało się możliwe, aby doświadczyć odpowiedniego interfejsu użytkownika. Ponadto, masz większy dostęp do różnych części komputera, niż kiedykolwiek przedtem, i można uzyskać dostęp i monitorować wszystkie poszczególne części Wel Poprzez zainstalowanie i korzystanie z tego systemu operacyjnego, można zrobić swoją pracę lub grać z łatwością. Właściwe i idealne wykonanie dużego i zaawansowanego oprogramowania technicznych i inżynieryjnych oraz innych programów i gier czym można zdobyć nowe doświadczenia

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish