Nowy Linux Mint 19.3 Tricia gotowy do pobrania

nowy Linux Mint 19.3 Tricia

Finalna wersja Linux Mint 19.3 została wydana i jest dostępna do pobrania. Zgodnie z tradycją z każdym nowym wydaniem, nadaje się żeńskie imiona nazw kodowych: „Tina”, „Tessa” i obecnie „Tricia”. Ogromna popularność tej dystrybucji, sprawiła, że Mint jest dynamicznie rozwijającym się systemem operacyjnym. Obecna wersja Linuksa Mint będzie wspierana do 2023 roku.

Jakie nowości znajdziemy w Linux Mint 19.3?

Dystrybucja Linuksa jest oparta na Ubuntu 18.04.3 LTS, jądrze Linux 5.0 i środowisku graficznym Cynamon 4.4. System ma teraz lepszą obsługę sprzętu i kilka usprawnień wydajności.

Dodano nowe logo na ekranie GRUB. Podczas startu bootloadera, wyświetlą się ładne ikonki wyboru z zainstalowanymi systemami operacyjnymi. Teraz w pluginie startowym Plymouth, ikonka z logo Mint’a otrzymała animację.

grub nowe logo mint 19.3
Wygląd nowej animowanej ikonki logo Linux Mint 19.3 w start GRUB

Zastąpiono i dodano niektóre aplikacje zawarte w Mint 19.3. W tym odtwarzacz multimedialny Celluloid – dawniej GNOME MPV. Celluloid zastąpił odtwarzacze Xplayer i VLC.

Usunięto z domyślnej instalacji program Tomboy. Jednak Tomboy cały czas pozostanie dostępny w repozytorium.

Notatki są teraz obsługiwane przez program Gnote, który lepiej integruje się wyświetlaczami HiDPI.

Narzędzie GIMP zastąpiono na Microsoft Paint Alternative Drawing. Obecnie MPAD będzie domyślnym programem obsługującym edycję grafik. Twórcy uznali, że Drawing jest bardziej przyjazny dla użytkownika.

Idealnie nadaje się do podstawowych edycji obrazów, takich jak: przycinanie, zmiana rozmiaru i dodawanie tekstu czy innych adnotacji. Oprócz tego GIMP będzie nadal dostępny do zainstalowania w repozytorium.

W Linuksie Mint 19.3 też znajdziemy nowe narzędzie wykrywające problemy w systemie. Program będzie oferował użytkownikowi gotowe rozwiązania i porady jak naprawić błędy.

W obszarze zasobnika pojawi się mała ikonka ostrzegawcza z dostępem do narzędzia System Report. Na przykład – jeśli w systemie zbraknie kodeków multimedialnych, graficznych, lub dostępny będzie nowy sterownik sprzętowy. Narzędzie pozwoli, automatycznie zainstalować nowe drivery.

pulpit w Linux Mint 19.3 Tricia
Wygląd pulpitu w najnowszym wydaniu nowego Linux Mint 19.3 Tricia

Cynamonowe aktualizacje grafiki i pulpitu

Domyślnym środowiskiem graficznym Linux Mint 19.3 jest Cynamon 4.4. Wśród wielu ulepszeń wprowadzonych w dostosowywaniu środowiska graficznego znajdują się nowe opcje konfiguracji pulpitu.

Xfce nie jest głównym środowiskiem Mint’a. W nowym wydaniu także dostępna jest stabilna aktualizacja pulpitu Xfce 4.14.

Usprawniono obsługę narzędzia Bluetooth, teraz będzie łatwiejsze w użyciu i bardziej wydajne niż poprzednio. Ulepszono wykrywanie urządzeń, lepsze raportowanie błędów i dodano wsparcie jeszcze większej liczby urządzeń.

Pobieranie obrazów i aktualizacja Linux Mint 19.3 ‚Tricia’

Użytkownicy starszych wersji jak: 19,1 i 19.2 mogą bez problemu wykonać aktualizację do wersji Linux Mint 19.3 ‚Tricia’. Uaktualnienie wykonamy korzystając z wbudowanego w panelu menedżera aktualizacji systemu.

Osoby używające starszych wersjiLinux Mint 18.x lub wcześniejszych. Nie mogą dokonać bezpośredniej aktualizacji i będą musiały zainstalować system od nowa.

Jeśli nie masz w ogóle zainstalowanego Linuksa Mint?

Nie ma problemu! Możesz ściągnąć Linux Mint 19.3 jako bootowalny obraz ISO zainstalujesz go na USB lub wypalisz na DVD. System jest kompatybilnym z większością sprzętu, który uruchomisz na dowolnym laptopie czy komputerze stacjonarnym.

Nowego miętusa można pobrać z oficjalnej strony twórców. https://linuxmint.com/download.php

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish