Programiści, testerzy... kogo jeszcze potrzebujesz do wdrożenia systemu IT?

dedykowany system IT

Niezależnie od tego, czy zlecasz wykonanie dedykowanego systemu IT, czy korzystasz z gotowych rozwiązań dostępnych na rynku, będziesz potrzebować pomocy kilku specjalistów. Kogo dokładnie? Wyjaśniamy.

 

Wdrożenie systemów IT – na czym polega?

 

Wdrożenie systemów IT to proces polegający na instalacji oraz sprawdzaniu i weryfikacji funkcjonalności programu informatycznego. Czyli… co to w praktyce oznacza? W przypadku każdego programu, czy to zaprojektowanego na potrzeby twojej firmy, czy też gotowego, nie wystarczy sama instalacja oraz konfiguracja podstawowych ustawień. Aby system w pełni spełniał swoją funkcję, należy m.in. skonfigurować infrastrukturę techniczną, wykonać migrację danych oraz dokonać niezbędnych testów na kilku poziomach. Dopiero po przeprowadzeniu wielu etapów wdrożenia systemów IT, można uruchomić system, udostępnić go użytkownikom, którzy z jego pomocą będą wykonywać swoją pracę.

 

Ponadto takie wdrożenie może przebiegać na trzy sposoby: całościowy (jednoczesna implementacja nowego systemu i rezygnacja ze starego), cząstkowy (wdrażanie po kolei części systemu) oraz równoległy (jednoczesne przetwarzanie danych w starym oraz nowym systemie).

 

Oprócz tego należy przygotować dokumentację powykonawczą, w skład której powinna wchodzić dokumentacja dla użytkownika oraz dokumentacja dla administratora systemu.

 

W praktyce więc takie wdrożenie to długi i skomplikowany proces, który często nie rozpoczyna się od instalacji systemu, lecz od… rozpoznania potrzeb firmy. Jak sobie z tym poradzić? Wdrażanie systemu informatycznego warto zlecić doświadczonej firmie, która zatrudnia szereg specjalistów, niezbędnych podczas implementacji programu. A kto będzie potrzebny?

 

Kto wdraża systemy informatyczne?

 

Najczęściej osoby pracujące przy wdrażaniu systemów informatycznych można podzielić na trzy grupy – to programiści, testerzy oraz project manager.

 

Project manager organizuje i zarządza całą pracę w zespole, jest odpowiedzialny za kontakt z klientem. To najczęściej on weryfikuje potrzeby firmy, a także, gdy następuje taka konieczność, zleca modyfikacje, które wprowadzane są przez programistów. To oni zajmują się technicznymi aspektami. I nie bez powodu została użyta tu liczna mnoga, ponieważ wdrażanie nie powinno być przeprowadzane tylko przez jedną osobę. Zwykle potrzebni są specjaliści z różnych dziedzin, aby proces przebiegał efektywnie, bez komplikacji.

 

Natomiast testerzy to osoby, które weryfikują działanie systemu, szukają w nim niezgodności oraz elementów, które są nieużyteczne bądź nieintuicyjne.

 

Jak przebiega proces wdrożenia systemu IT w firmie?

 

Przebieg wdrożenia systemu IT może się różnić, w zależności od wielkości i potrzeb firmy, a także stopnia zaawansowania oprogramowania. W większości przypadków można go jednak podzielić na kilka etapów. Zwykle zaczyna się od analizy potrzeb klienta. Na tej podstawie ustala się, jakie procesy należy zoptymalizować, którymi usprawnieniami trzeba zająć się w pierwszej kolejności.

 

Następnie, w zależności od wybranej strategii wdrożenia, następuje czas testów, poprawek oraz migracji danych. Końcowy etap to uruchomienie systemu, przekazanie go użytkownikom, co nierzadko wiąże się z przeprowadzaniem szkoleń ze sposobu użytkowania.

 

I choć teoretycznie, w tym momencie prace wdrożeniowe są zakończone, w praktyce pomoc specjalistów może być potrzebna także na późniejszych etapów. Dlaczego? Ponieważ, o ile tylko firma się rozwija, to stale dokonują się w niej zmiany, za którymi system musi nadążyć. Z tego względu przedsiębiorcy często decydują się na usługę administrowania systemami, zlecają outsourcing IT, dzięki któremu mogą liczyć na wszystkie potrzebne poprawki oprogramowania.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish