Społeczność hakerów – kim są ludzie włamujący się do komputerów?

hakerzy i wlamania do komputerow

Świat wirtualny i przebywanie w nim, to obecnie spora część naszej codziennej aktywności. Prowadząc internetowy styl życia, również narażamy się na włamania czy atak hakera. Trendy rynkowe się zmieniają. Używamy tabletów lub smartfonów, które często zastępują komputery przenośne.

Z jednej strony nasze życie jest łatwiejsze i przyjemniejsze, z drugiej jednak mówi się o negatywnym wpływie wirtualnego świata na nasze przyzwyczajenia, a nawet psychikę. Jednak nic nie jest tak niebezpieczne w rzeczywistości złożonej z kodu binarnego jak działalność hakerów.

Kim są hakerzy?

Trudno określić do jakiej grupy społecznej należą osoby, które specjalizują się we włamywaniu do komputerów i urządzeń mobilnych. Potocznie uważa się, że grupę tą budują programiści-renegaci, którzy dzięki wiedzy nabytej w pracy i umiejętnościom sprawnego wyszukiwania luk w oprogramowaniu, potrafią dostać się w każde miejsce w naszych urządzeniach.

Przechowywane w pamięci wewnętrznej zdjęcia, informacje, czy prywatna korespondencja teoretycznie powinny być bezpieczne. Ochroną, która ponoć działa, są programy antywirusowe. Aplikacje powinny wykrywać każdy atak na urządzenie oraz blokować go, zanim wyrządzi jakiekolwiek szkody. Tego typu oprogramowanie powinno się pobierać z zaufanych znanych źródeł. Nigdy z przypadkowych stron niewiadomego pochodzenia.

Taki software też mogą tworzyć programiści, więc koło się zatacza. Nikt nie wie, kim są ci ludzie. To może być każdy, nawet sąsiad za ścianą, który na co dzień zajmuje się fotografią czy pracuje w banku, a po godzinach hobbystycznie tworzy lewe oprogramowanie.

Hackowanie kiedyś i dziś

Pierwotna etymologia słowa hacker mówi nam jasno, że jest to pojęcie zaczerpnięte z języka angielskiego. Określenie hack wiązało się początkowo z żartem, którego popularność w jednej z grup amerykańskich studentów należących do klubu modelarskiego była całkiem duża. Nie minęło jednak dużo czasu i słowo to zaczęło przenikać do kręgów osób zajmujących się informatyką.

O dawnym znaczeniu nie pozostał dziś nawet ślad, a pozytywny wydźwięk tego określenia zastąpiły same pejoratywne skojarzenia. Współczesna branża IT jest więc jedyną, która operuje tym pojęciem, ale to chyba nawet lepiej. Nigdy jednak nie wiadomo co przyniesie nam przyszłość i dynamiczny rozwój wirtualnej rzeczywistości.

Wszystko da się obejść

Hakerzy dzielą się na tych przeciętnych, którzy znają parę sztuczek komputerowych, oraz na tych, którzy w kodzie potrafią znaleźć każdą furtkę do naszych danych lub wyspecjalizowali się z tworzeniu uniwersalnego klucza do coraz to bardziej skomplikowanych zabezpieczeń.

Haker, który chce być dobry powinien być kreatywny, ale jeśli chce być najlepszy musi stać się inteligentniejszy i sprytniejszy od osób ochraniających nasze dane. Nie każdy system można równie łatwo „zhackować”. W tym świecie istnieją zapory papierowe, jak i prawdziwe cyfrowe twierdze nie do zdobycia. Im większa waga informacji tym trudniej jest się włamać do systemu.

Łatwo wykryć, trudniej złapać

Haker jest jak samotny wilk – potrafi sobie radzić w nawet najbardziej ekstremalnych warunkach cały czas może stanowić zagrożenie oraz nie potrzebuje pomocy ze strony watahy. Niewiele jest więc społeczności hackerskiej, a jeśli się tworzą to są one okazjonalne i nastawione na jedno zadanie.

Po wszystkim następuje rozpad, każdy udaje się w swoją stronę i choć pokrzywdzony już wie, że został okradziony z danych lub pieniędzy to w zasadzie bardzo trudno jest już kogokolwiek ścigać. Haker jest wolny i ma swoje zasady, zwane profesjonalnie kulturą daru.

Może on tworzyć co chce, czerpać wiedzę z każdego możliwego źródła oraz dzielić się nią z kim chce. Nic innego go nie obchodzi. Wszystko po to by uzyskać najwyższe trofeum w obrębie tej efemerycznej społeczności, czyli prestiż.

Dodaj komentarz

Czysty tekst

kategoria
Polish