Dezyderata

Ten przepiękny i uzdrawiający duszę poemat został napisany w 1927 roku przez Maksa Ehrmanna. Często jest odczytywany na różnych terapiach oraz na zakończeniu spotkań dla Anonimowych Alkoholików. Nieprawdą jest, że tekst Dezyderaty został napisany przez nieznanego autora i został znaleziony w 1692 r w starym kościele pod wezwaniem Św. Pawła w Baltimore.

Tak naprawdę w 1933 r autor Dezyderaty podarował poemat dla przyjaciół i zrobił to formie życzeń na Boże Narodzenie. Dezyderata pierwszy raz  trafiła do szerszej publiczności 1948 r, gdzie została  opublikowała w tomiku The poems of Max Ehrmann przez wdowę po Maksie Ehrmannie. Skąd dwa lata później w 1950 roku trafił do cotygodniowej gazetki parafialnej publikowanej przez pastora episkopalnego Starego Kościoła pod wezwaniem Św. Pawła w Baltimore. Dopiero tą drogą poemat Dezyderata dostał się do kultury masowej.

Tekst poematu

Krocz spokojnie wśród zgiełku i pośpiechu, pamiętaj jaki spokój może być w ciszy.

Tak dalece jak to możliwe, nie wyrzekając się siebie, bądź w dobrych stosunkach z innymi ludźmi.

Prawdę swą głoś spokojnie i jasno, słuchając też tego, co mówią inni: nawet głupcy i ignoranci, oni też mają swą opowieść.

Jeżeli porównujesz się z innymi możesz stać się próżny lub zgorzkniały, albowiem zawsze będą lepsi i gorsi od ciebie.

Ciesz się zarówno swymi osiągnięciami jak i planami. Wykonuj z sercem swą pracę, jakkolwiek by była skromna. Jest ona trwałą wartością w zmiennych kolejach losu.

Zachowaj ostrożność w swych przedsięwzięciach – świat bowiem pełen jest oszustwa. Lecz niech ci to nie przesłania prawdziwej cnoty; wielu ludzi dąży do wzniosłych ideałów i wszędzie życie jest pełne heroizmu.

Bądź sobą, a zwłaszcza nie zwalczaj uczuć; nie bądź cyniczny wobec miłości, albowiem w obliczu wszelkiej oschłości i rozczarowań jest ona wieczna jak trawa.

Przyjmuj pogodnie to, co lata niosą, bez goryczy wyrzekając się przymiotów młodości. Rozwijaj siłę ducha, by w nagłym nieszczęściu mogła być tarczą dla ciebie. Lecz nie dręcz się tworami wyobraźni. Wiele obaw rodzi się ze znużenia i samotności.

Obok zdrowej dyscypliny bądź łagodny dla siebie. Jesteś dzieckiem wszechświata: nie mniej niż gwiazdy i drzewa masz prawo być tutaj i czy to jest dla ciebie jasne czy nie, nie wątp, że wszechświat jest taki jaki być powinien.

Tak więc bądź w pokoju z Bogiem, cokolwiek myślisz o Jego istnieniu i czymkolwiek się zajmujesz i jakiekolwiek są twe pragnienia; w zgiełku ulicznym, zamęcie życia, zachowaj pokój ze swą duszą.

Z całym swym zakłamaniem, znojem i rozwianymi marzeniami ciągle jeszcze ten świat jest piękny…

Bądź uważny, staraj się być szczęśliwy.

Oryginalny tekst utworu Dezyderata

5 Comments:

  1. Dlaczego w tłumaczeniu pominąłeś akapit?
    Unikaj głośnych i napastliwych, są udręką ducha. = Avoid loud and aggressive persons, they are vexations to the spirit.

  2. Uwielbiam to czytać …. Poznałem na terapii od hazardu . Często czytam i ” staram się być szczęśliwy „

  3. to buduje jestem i istnieje w tym pieknym zyciu

  4. zbyt piękny i jakże prawdziwy jest mottem zycia i dnia codziennego

  5. Najpiękniejszy tekst jaki kiedykolwiek czytałam,jest zawsze podpora w ciężkich chwlach i złych kolejach losu………….

Dodaj komentarz